FAQ

FAQ2023-10-17T18:42:23+02:00

Nie wykonujemy żadnych zdjęć stomatologicznych.

Badania Densytometrii wykonujemy bez konieczności rejestracji

Zdjęcia RTG wykonujemy bez konieczności rejestracji.

Wszystkie badania USG, zarówno na skierowanie jak i prywatne, wymagają wcześniejszej rejestracji.

Na badanie USG można się zarejestrować jednym z poniższych sposobów:

  • Na miejscu w pracowni.
  • Poprzez kontakt telefoniczny pod numerem 18 350 09 10.
  • Przez formularz kontaktowy – proszę zostawić swój nr telefonu/adres mailowy oraz zapytanie, a rejestracja skontaktuje się z Państwem tego samego dnia. Wypełniając formularz kontaktowy proszę podać rodzaj badania i czy badanie będzie na skierowanie czy prywatnie.

Bardzo prosimy nie kontaktować się w sprawie rejestracji wizyty poprzez wiadomości na wizytówce firmy Google (przez stronę google).

Cenę odpowiedniego badania można sprawdzić klikając TUTAJ.

Pełną listę badań można sprawdzić klikając TUTAJ.

  • W dni powszednie zdjęcia RTG można wykonywać w godzinach 8:00 – 16:00.
  • W soboty zdjęcia RTG można wykonywać w godzinach 9:0013:00.
  • niedzielę i święta pracownia RTG jest nieczynna.

Godzina i termin badań USG jest ustalany indywidualnie podczas rejestracji (patrz pkt. 4 – W jaki sposób można się zarejestrować na badanie USG).

Po wejściu do pracowni technik prosi pacjenta o zajęcie określonej pozycji przy aparacie RTG i zdjęcie ewentualnej biżuterii bądź metalowych elementów. Podaje specjalny fartuszek, który ma chronić przez napromieniowaniem części ciała niepodlegających badaniu i prosi o odsłonięcie okolicy, która ma zostać prześwietlona. Udziela wskazówek koniecznych do prawidłowego przeprowadzenia badania (mogą być różne w zależności od specyfiki badanego miejsca, np. maksymalne wstrzymanie oddechu), a następnie wychodzi do innego pomieszczenia, z którego obsługuje aparaturę.

Badanie jest krótkie, bezbolesne, a dawka promieniowania, jaka przenika do pacjenta nie jest szkodliwa dla jego zdrowia. Można ją porównać do kilkudniowej dawki tzw. tła, czyli takiej ilości promieniowania, jaka wnika do naszego organizmu z atmosfery, w czasie przebywania na dworze. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, w przypadku których istnieje ryzyko uszkodzenia płodu – RTG u kobiet ciężarnych należy wykonywać wyłącznie w sytuacjach koniecznych.

Badanie radiologiczne w naszym Centrum wykonywane jest przy pomocy cyfrowego aparatu Universal Plus Advanced. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań stanowi on doskonałe narzędzie diagnostyczne. Uzyskane obrazy dostarczają precyzyjnych informacji o zmianach chorobowych. Aparat gwarantuje wysoką jakość obrazu przy użyciu najmniejszej możliwej dawki promieniowania i skróconym czasie ekspozycji organizmu na jego działanie, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

Konstrukcja urządzenia umożliwia łatwe i komfortowe przeprowadzanie badań w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej – w zależności od specyfiki wykonywanego badania.

Zdjęcia opisywane są przez lekarzy radiologów posiadających odpowiednie kompetencje i wieloletnie doświadczenie w diagnostyce obrazowej. Uzyskane wyniki są bardzo szczegółowe i pozwalają na szybkie postawienie trafnej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Odpowiednie przygotowanie do badania radiologicznego pozwala na uzyskanie najwyższej jakości obrazu, a tym samym umożliwia postawienie najdokładniejszej diagnozy. Na badanie RTG należy zgłosić się z dowodem osobistym, skierowaniem i wynikami wcześniej wykonywanych badań diagnostycznych.

W dniu poprzedzającym badanie RTG kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, bioder lub jamy brzusznej wskazane jest zachowanie lekkostrawnej diety oraz rezygnacja z pokarmów wzdymających, surowych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa, napojów gazowanych i mlecznych. Około godziny 16 zaleca się przyjąć preparat przeczyszczający, natomiast wieczorem, a także rano w dniu badania – środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan. Ostatni posiłek najlepiej zjeść przed godziną 18.

Do badania należy zgłosić się na czczo. Nie zaleca się przyjmować żadnych płynów, palić papierosów i żuć gumy, a także zadbać o wypróżnienie. Jeżeli badanie odbywa się popołudniu lub wieczorem, dopuszczalne jest picie niewielkich ilości płynów. W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien zażyć je zgodnie z zaleceniami, popijając niewielką ilością wody. RTG innych części ciała (klatki piersiowej, głowy, kości, stawów) nie wymaga specjalnego przygotowania. O kolejności poszczególnych czynności będzie na bieżąco informować lekarz przeprowadzający badanie.

Badanie jest szybkie i bezbolesne. Podczas badania pacjent leży na stole diagnostycznym, a jego ciało jest skanowane przesuwającym się wzdłuż stołu specjalnym ramieniem. Dobadania nie trzeba zdejmować ubrania.

2 dni przed badaniem należy odstawić preparaty zawierające Wapń, natomiast w okresie ok. tygodnia przed badaniem nie powinno się mieć wykonywanego badania z wypełnieniem jelita kontrastem zawierającym baryt (tzw. wlew kontrastowy jelita grubego). Do badania należy się zgłosić w wygodnym ubraniu bez metalowych części (metalowe guziki, zamki) – szczególnie w obszarze kręgosłupa lędźwiowego i bioder.

Densytometria jest bardzo bezpiecznym badaniem. Podczas badania dawka promieniowania jest porównywalna z dawką jaką otrzymuje człowiek z kosmosu podczas 3 godzinnego spaceru w słoneczny dzień. Jedynym przeciwskazaniem jest ciąża.

Za pomocą Densytometrii Total Body w najbardziej precyzyjny, wiarygodny i powtarzalny sposób możemy obliczyć zawartość tkanki mięśniowej dla osób, którym zależy na jej budowaniu – w ten sposób można też sprawdzić, czy wzrost wagi nie wynika z innych przyczyn, jak nadmierne zatłuszczenie czy zatrzymanie wody w organizmie. Natomiast w fazie redukcji możemy sprawdzić, czy spadek wagi nie wynika z nadmiernego rozpadu mięśni.

Badanie USG przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na leżance zgodnie ze wskazówkami lekarza (dokładna pozycja zależy od specyfiki badanego miejsca) i odsłania część ciała, która ma zostać zbadana. Lekarz smaruje głowicę ultrasonografu specjalnym żelem, ułatwiającym przewodzenie ultradźwięków i przykłada ją do badanego miejsca, a następnie śledzi obraz, jaki ukazuje się na monitorze dzięki falom ultradźwiękowym.

By uzyskać optymalny obraz danego narządu, lekarz przesuwa głowicę po badanym miejscu, co jakiś czas dociskając ją mocniej do ciała. Obraz można zatrzymać, by dokonać dokładnego pomiaru badanego narządu lub wydrukować jego zdjęcie. Badanie USG jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje się decyzję o dalszym leczeniu.

Your Content Goes HereBadanie ultrasonograficzne w naszym Centrum wykonywane jest przy pomocy wysokiej klasy w pełni cyfrowego ultrasonografu XARIO 200™ PLATINUM, który przeznaczony jest do badań ogólnych i naczyniowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych urządzenie zapewnia najlepszą z możliwych jakość obrazu.

Pozwala to uzyskać bardzo precyzyjne widoki badanych narządów i daje szerokie możliwości diagnostyczne. Umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w narządach wewnętrznych i w razie konieczności szybkie podjęcie leczenia. Intuicyjna i prosta obsługa urządzenia zdecydowanie skracają czas badania i zwiększają jego komfort.

Odpowiednie przygotowanie do badania USG pozwala na uzyskanie najwyższej jakości obrazu, a tym samym umożliwia postawienie najdokładniejszej diagnozy. Na badanie USG należy zgłosić się z dowodem osobistym, skierowaniem (jeśli pacjent posiada) i wynikami wcześniej wykonywanych badań obrazowych danej okolicy anatomicznej.

Przez co najmniej 6 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej, naczyń jamy brzusznej, dróg moczowych, gruczołu krokowego lub narządów rodnych nie należy spożywać posiłków, palić papierosów i żuć gumy. Do badania należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym, dlatego na kilka godzin wcześniej zaleca się przyjąć ok. 1 – 1,5 litra niegazowanych płynów.

W dniu poprzedzającym badanie USG jamy brzusznej lub naczyń jamy brzusznej należy ograniczyć pokarmy wzdymające, natomiast wieczorem, a także rano w dniu badania przyjąć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan. Zaleca się zrezygnować w tym dniu z kawy, napojów gazowanych i alkoholu. Pozostałe badania USG nie wymagają specjalnego przygotowania.

Większość badań USG można wykonywać w dowolnym czasie, ale w przypadku niektórych moment ich przeprowadzenia jest istotny. USG piersi najlepiej wykonać między 1. a 10. dniem cyklu (w razie wyczucia niepokojących zmian można zgłosić się w każdym innym dniu), USG stawów biodrowych u dzieci należy wykonać do ukończenia przez dziecko 3. miesiąca życia, a USG głowy dziecka w okresie, kiedy widoczne jest jeszcze ciemiączko.

Promieniowanie jonizujące jest niezwykle niebezpieczne dla dziecka w okresie życia płodowego, a szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Dlatego kobiecie w ciąży zdjęcie można wykonywać wyłącznie w sytuacji, kiedy korzyść zdrowotna wynikająca z wykonania badania przekracza ryzyko wynikające z napromienienia płodu.

Jeżeli Pani lub wie, lub choćby podejrzewa że jest w ciąży, prosimy powiadomić o tym technika RTG przed wykonaniem badania.

Kobiety w wieku rozrodczym mogą być przez pracownika naszej pracowni poproszone o podpisanie niniejszego oświadczenia:

„Zostałam poinformowana o zagrożeniu, wynikającym z narażenia na promieniowanie jonizujące. Oświadczam, że nie jestem w ciąży i wyrażam zgodę na wykonanie badania.”

Kobiety w ciąży muszą liczyć się z tym, iż technik może odmówić wykonania badania, jeśli na skierowaniu nie będzie umieszczonej specjalnej adnotacji od lekarza dotyczącej konieczności narażenia płodu na promieniowanie jonizujące.

Dysponujemy coraz nowocześniejszą aparaturą RTG, która wysyła niewielką dawkę promieniowania. Jednak nawet małe dawki promieni Roentgena mogą być szkodliwe dla dziecka, szczególnie w pierwszym etapie jego rozwoju. Takie promieniowanie może doprowadzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, co grozi poronieniem lub komplikacjami w przebiegu ciąży.

Aby uniknąć ewentualnego niebezpieczeństwa naświetlenia dziecka, podstawową jest tzw. „zasada 10 dni” – badania radiologiczne winny być wykonywane u kobiet miesiączkujących jedynie w pierwszych 10 dniach cyklu.

Nie, w Pracowni nie wykonujemy USG zatok.

Nie, w Pracowni nie wykonujemy USG oczodołów.

Nie, w Pracowni nie wykonujemy USG ciąży.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Diagnostyki oberazowej w Gorlicach) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...





Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Diagnostyki oberazowej w Gorlicach) jedynie do kontaktu ze mną.