Czym jest DENSYTOMETRIA?
Densytometria to badanie gęstości kości – służy przede wszystkim do wykrywania OSTEOPOROZY oraz stanu zagrożenia osteoporozą czyli OSTEOPENII. Densytometria jest również najdokładniejszym sposobem obliczenia SKŁADU CIAŁA – zawartości tkanki tłuszczowej, mięśni, kości i wody w organizmie – co jest pomocne dla osób odchudzających się oraz sportowców
Dlaczego OSTEOPOROZA jest niebezpieczna?
Udowodniono związek między osteoporozą, a ryzykiem występowania złamań kości na przykład w trakcie upadku po „błahym” potknięciu się, gdzie może dość do złamania kości promieniowej lub szyjki kości udowej. U osoby chorej na osteoporozę, nawet bez większego urazu może dojść do złamań kompresyjnych trzonów kręgów kręgosłupa – takie złamanie polega na „zapadaniu się” trzonu kręgu lub kilku kręgów pod własnym ciężarem kręgosłupa i zwykle jest bardzo bolesne.
Na czym polega korzyść wykonania DENSYTOMETRII?
DENSYTOMETRIA pomaga lekarzowi ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga, czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy, służy także do oceny skuteczności leczenia osteoporozy
Dodatkowo Ocena Składu Ciała (tzw. Body Composition) pozwala na określenie zawartości tłuszczu, mięśni, kości i wody w organizmie, co może być pomocne w przypadku odchudzania się (np. czy spadek wagi ciała wynika rzeczywiście ze spalania tłuszczu, czy może z utraty mięśni albo kości, co jest niepożądane). W przypadku niektórych sportowców, którzy chcą zyskać masę mięśniową, densytometria pozwala dokładnie monitorować, czy za wzrostem masy mięśniowej nie idzie również zbyt duży wzrost tkanki tłuszczowej, która może być ukryta między narządami, jako tzw. tłuszcz trzewny.
.
Kiedy należy więc wykonać densytometrię?
Wskazania:
– diagnostyka i monitorowanie leczenia osteoporozy;
– występowanie osteoporozy w rodzinie (wzrost ryzyka zachorowania);
– przebyte złamania kości, szczególnie powstałe na skutek urazu o małym nasileniu;
– niewielka podaż witaminy D oraz wapnia w diecie;
– zbyt niski poziom witaminy D w krwi
– choroby lub stany związane z małą masą kostną lub utratą masy kostnej (predyspozycja genetyczna, niedobory pokarmowe, siedzący tryb życia, drobna, „wątła” budowa ciała, choroby układu pokarmowego – niewydolność wątroby, choroba wrzodowa, zespoły złego wchłaniania, choroby nerek w tym przewlekła niewydolność nerek, ZZSK, RZS, choroby tarczycy);
-niedobory hormonów płciowych – estrogenów u kobiet, androgenów u mężczyzn; dotyczy to zarówno osób młodych z zaburzeniami hormonalnymi, jak i kobiet po menopauzie czy mężczyzn z objawami andropauzy;
-stosowanie leków sterydowych np. Enkortonu, leków przeciwpadaczkowych, hormonów tarczycy;
-stosowanie hormonalnej terapii zastępczej;
-palenie papierosów, nadużywanie alkoholu;
-przedłużające się unieruchomienie;
-nieprawidłowy wynik w wykonanej kiedykolwiek w densytometrii;
-dokładna ocena stanu kręgosłupa i ryzyka uszkodzenia kręgów;
W naszym gabinecie, oprócz standardowej diagnostyki osteoporozy, wykonujemy również:
– Badanie Body Composition – analiza składu ciała, czyli dokładna ocena zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej (Lean Body Mass), kostnej i wody w organizmie. Wyniki przedstawiamy w przystępnej formie w postaci graficznej mapy ciała. Jest to badanie szczególnie zalecane dla osób aktywnych fizycznie, chcących zredukować masę ciała lub współpracujących z dietetykiem. Analiza składu ciała to kluczowe narzędzie dla oceny rzeczywistych efektów walki z nadwagą oraz dostosowania treningów i diety.
– Badanie Total Body – ocenie poddana zostaje masa tkanki kostnej całego szkieletu poprzez wyznaczenie gęstości w g/cm². Wynik porównywany jest do wartości szczytowych dla danej płci lub kontrolnej grupy rówieśniczej.
– Badania densytometryczne u dzieci
Jak przebiega badanie?
Jak przygotować się do badania?
Densytometria nie wymaga bycia na czczo. Na 2 doby przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia (inne leki powinno się przyjąć normalnie). Aby uniknąć zakłóceń, nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. metalowych zamków, guzików, biżuterii). Kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać zawsze na tym samym aparacie, gdyż zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.
Jakie są przeciwwskazania do badania?
Jedynym, bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża.
Badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).